Kinyongia tenuis

Popis: 

Malý druh oviparního chameleona dorůstajícího 13 až 16cm. V Úmluvě o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin je zařazen do přílohy II.

Samci jsou barevně nevýrazní, mají převážně hnědé, šedobílé zbarvení s oranžově zbarveným hrdelním vakem. Samice u tohoto druhu se pyšní širokou paletou barev, různými odstíny zelené, hnědé, modré a černé. Jako i u jiných druhů chameleonů ocas je chápavý a při šplhání slouží jako pátá končetina. Zajímavostí u tohoto druhu je rostrální výrůstek na hlavě, připomínající nos. Samice ho mají zelený, kratší a robustnější, zatímco samci hnědý, protáhlý, zploštěný.

Klima a biotop:

Kinyongia tenuis žije v nadmořských výškách od 200 do 1000 m n. m. ve východní Usambaře v Tanzanii a Shimba Hills v Keni. Žije ve vlhkých lesích a ačkoliv se jedná o malého chameleona, preferuje silné větve vysoko v korunách stromů, kde se může dobře maskovat. Při obejmutí silné větve je téměř nepostřehnutelný. Obecně platí, že denní teploty v místech jeho výskytu dosahují kolem 25°C, výjimečně přes 30°C. Noční pokles přichází z pravidla k ránu, v měsících duben - září, kdy může teplota klesnout až na 10°C. Od října do března jsou noční teploty běžně 18-24°C v noci a 26-30°C přes den. Denní vlhkost vzduchu činí 60-85%, v noci stoupá až na 99% .

Chov v teráriu:

Terárium pro tento druh používám o rozměrech 42x42x66cm, kde mám jednu skupinu 1 samce a 2 samice. Chameleoni jsou k sobě tolerantní a nikdy jsem nepozoroval, že by docházelo k šarvátkám. Důležité u tohoto druhu a především při odchovu mláďat je vyšší vlhkost vzduchu přes den. Proto je nutné mít na dně vlhký substrát, který napomáhá vlhkost v teráriu udržovat. K zvýšení vlhkosti používám výhřevnou folii, kterou vložím pod terárium. Tím se zvedne vlhkost a dojde k větší cirkulaci díky proudění teplejšího vzduchu. Na noc folii vždy vypínám. Terárium osazuji drobnolistými rostlinami fikus benjamin nebo fikus ali. K osvětlení používám tak jako u všech druhů trubice T8 nebo T5 UVB a plné spektrum. Jako zdroj tepla se mi perfektně osvědčily malé halogeny 20W, které jsou umístěny cca 10cm nad pletivem. Svítím 12 hodin denně. Teploty v teráriu se pohybují ve dne mezi 23 - 27 °C (pod tepelnou žárovkou až 32 °C). V noci teplotu snižuji na 14 - 18°C, přičemž ty nejnižší teploty jsou přirozeně k ránu. Ještě kolem půlnoci mají 20°C i více. Rosím 2x denně dešťovou vodou, vždy ráno a navečer před zhasnutím světel tak, aby se chameleoni v případě potřeby stihli napít . V noci mám ještě nastavené automatické rosení, které se spouští po 4 hodinách na 8 vteřin.

        

Krmení:

Dospělí chameleoni s chutí přijímají cvrčky domácí (Acheta domestica) ve velikosti 0,5-1cm, příležitostně dávám šváby Panchlora nivea nebo velké octomilky (Drosophila funebris). Krmný hmyz obaluji ve vitamínech Reptivite s D3 jednou týdně a dvakrát do týdne v čistém vápníku nebo plastinu .

Rozmnožování:

Pohlaví u tenuisek lze dobře poznat už při vylíhnutí podle barvy nebo šířky kořene ocasu, kdy u samce je kořen širší než u samice. Samice jsou gravidní 30 až 60 dní. Jako i u jiných druhů chameleonů si samice dokážou uchovat sperma a tak z jednoho páření mohou naklást 4 a více oplozených snůšek. Pro úspěšné vykladení je potřeba samicím připravit vlhký substrát, písek s rašelinou, který lehce udusám tak, aby se tunel, který vykope nepropadnul a samičku nezasypal. Jako u většiny druhů ke kladení dochází v dopoledních hodinách. V jedné snůšce bývá 4-6 přibližně 1cm velkých vajíček. Inkubace probíhá při denní teplotě 20-24°C a nočním poklesem na 17-19°C a trvá 5-6 měsíců. Po vylíhnutí mláďata měří 35 až 40mm. Čerstvě vylíhnutá mláďata s chutí přijímají octomilky nebo 2mm velké cvrčky. Nejdůležitějším faktorem pro čerstvě vylíhnutá mláďata, je vysoká vzdušná vlhkost . Přes den nesmí vlhkost klesat pod 60%, ideálně držet 70-80% . Pokud v teráriu není potřebná vlhkost mláďata pospávají, nejeví zájem o potravu a do několika dní hynou. Zhruba po měsíci už snesou vlhkost 50% ale i přes to je lepší držet hodnoty mezi 60-80% a neustálý přísun čerstvého vzduchu . Pohlavní dospělosti dosahují od 7 měsíce života .